Nikola Grbić (©FIVB)

Nikola Grbić ide po zlato: Japanci zapretili na startu, Poljska odgovorila preko Leona i Kačmareka

Vreme čitanja: 2min | sub. 22.07.23. | 18:53

Domaći odbojkaši u Gdanjsku slavili posle četiri seta - 3:1

Odbojkaši Poljske su prvi finalisti Lige nacija! Dobili su jak udarac od Japanaca u prvom setu polufinala, ali u nastavku su se trgli i na krilima publike u Gdanjsku obezbedili četvrtu medalju u komercijalnom takmičenju - 3:1 (19:25, 28:26, 25:17, 25:21).

Protivnik u borbi za prvo zlato ekipi Nikole Grbića biće pobednik duela koji je na programu večeras od 20.00 časova, a sastaju se Amerika i Italija.

Poljaci su u četvrtfinalu Fajnal-ejta pobedili Brazil maksimalnim rezultatom, a najveća neizvesnost viđena je tada u prvom setu. I sada je za Poljsku bio najteži uvodni period, koji ovog puta nisu uspeli da dobiju.

Japan je bio sjajan na otvaranju utakmice. Pokazali su ponovo Juki Išikava i drugari zašto ih smatraju najvećim iznenađenjem u Ligi nacija. Iako je rival bio favorit pred ovaj okršaj, nije bilo nikakvog straha kod njih, bili su sigurni u svim elementima i zasluženo su dobili prvi set šest razlike - 25:19.

U drugom periodu je uglavnom domaćin držao glavnu reč, ali su se uporni Japanci iznova vraćali. Ne samo da su izborili neizvesnu završnicu, nego su i imali set loptu. Nisu je iskoristili, Poljska je sprečila da osvane 2:0 na semaforu, izborila je izjednačenje i dobila krila za nastavak meča.

Ključni igrači za preokret u Grbićevom timu bili su Leon i Kačmarek. Oni su odigrali glavne uloge i tim izvukli iz opasne zone. U nastavku je malo popuštala igra Japana, a Poljska je bila sve sigurnija. U finišu trećeg i četvrtog seta više nije bilo dileme da će još jednu medalju u biografiju upisati legenda srpske odbojke Nikola Grbić.

Najbolji poenter u pobedničkom taboru bio je Vilfredo Leon - 23, pratio ga je Kačmarek sa 19, a Šlivka je doprineo sa 14. U poraženom sastavu najbolji je bio Išikava sa 22 poena - 17 iz napada, jedan blok, četiri asa.